POLSKA PONAD GRANICAMI

- FREE UKRAINA -

Termin: 27 Czerwca – 5 Lipca 2014

Start: Poznań - godzina 12.00 - Plac Wolności

IDEA

Wspólny przelot motoparalotni przez całą Polskę, z Pomorza w Bieszczady - Klucz Wolności – POLSKA PONAD GRANICAMIjest wyrazem poparcia wobec dążeń wolnościowych na Ukrainie. Grupa pilotów motoparalotniowych, zebranych z różnych części Polski, przez kolejnych 10 dni przeleci trasę około 1000 km, z Pomorza w kierunku Lwowa. Lądowaniom w poszczególnych miastach będą towarzyszyć powietrzne pokazy, zabieranie ludzi w powietrze, ciąganie flag i banerów, oraz okoliczne eventy naziemne. Cały przelot zostanie udokumentowany w postaci fotografii oraz filmów z powietrza.

ORGANIZATORZY

Razem z grupą pilotów biorących udział w ekscytującej j wyprawie do Iraku w marcu 2014, zorganizowanej dzięki staraniom Krzysztofa Szewczyka - producenta napędów paralotniowych EC Exteme,zdecydowaliśmy się zorganizować kolejną wspólną podniebną przygodę. Tym razem jest nią przelot przez całą Polskę, znad morza w Bieszczady, którego ostatnim punktem chcielibyśmy uczynić lądowanie w Lwowie. Zaniepokojeni sytuacją w jakiej znaleźli się nasi wschodni sąsiedzi, chcemy w ten nietuzinkowy sposób wyrazić swoje poparcie wobec wolnościowych dążeń na Ukrainie. Ekspedycją zainteresowane są media, które przez cały czas jej trwania będą nam towarzyszyć, relacjonując jej przebieg.

Organizatorem przelotu POLSKA PONAD GRANICAMI - WOLNA UKRAINA jest firma FLYCAR produkująca pojazdy motoparalotniowe oraz Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Współtwórcami Klucza Wolności są również wszyscy przyjmujący i goszczący pilotów organizatorzy noclegów i miejsc do latania po wyznaczonej trasie. Na obecną chwilę przelot współorganizują: Krzysztof Szczygieł /Skarżysko Kamienna/, Krzysztof Szewczyk /Gdynia/, Artur "Meteo" /Świdwin/ Michał Sapeta  /Tuczno/, Roman Tasiemski /Przemęt/, Łukasz Szymura /Rybnik/, Donat Zawidzki /Odolanów/

W zamian za gościnę, noclegi oraz paliwo do latania, piloci odwzajemnią się podniebnym show, w miejscach wyznaczonych przez współorganizatorów. Będzie tam również też okazja do wspólnych lotów, w każdym miejscu przewidujemy 30 darmowych lotów, dla osób wskazanych przez organizatorów.

Dla pilotów biorących udział w przelocie, a także dla osób dołączających się w trakcie jego trwania, w miejscach naszych lądowań, organizatorzy przygotują testowy zestaw – wózek SKYBUGGY firmy FLYCAR wyposażony w napęd EC EXTREME. Będzie on cały czas dostępy dla osób chcących polatać z nami w trakcie przelotu oraz na wypadek uszkodzenia własnego sprzętu.

Piloci startować będą codziennie około godziny 6.00 rano i po przeleceniu kolejnego etapu, lądować będą w wyznaczonych miastach na trasie przelotu. Po południu, około godziny 17.00 rozpoczną się powietrzne pokazy oraz wożenie pasażerów. Na całej trasie przelotu towarzyszyć będą nam media.

Patronat nad przelotem objęło Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Paralotniowe.

TRASA

MAPKA

Aktualna trasa przelotu /miejsca i terminy mogą jeszcze ulec zmianie/

Koszalin /Zegrze Pomorskie/ - piątek 27 VI

Tuczno Pałac Sapetów /Dobiegniew/– sobota 28 VI

Przemęt/Leszno/ – niedziela 29 VI

Ostrów Wlkp /Odolanów/ – poniedziałek 30 VI

Rybnik  – wtorek 1 VII

Skarżysko Kamienna – środa 2 VII

Sarzyna /Leżajsk/ – czwartek 3 VII

Bezmiechowa Zagórz/ – piątek 4 VII

Lwów - sobota 5 VII

REGULAMIN

W Kluczu Wolności mogą wziąć udział Teamy składające się z Pilota i Mechanika, lub samodzielni Piloci.

Dla pierwszych 20 teamów /40 osób/ współorganizatorzy Klucza Wolności zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie na poszczególnych częściach trasy. W niektórych miejscach również paliwo dla pilotów.

Noclegi zostają przygotowane przez współorganizatorów, jednak na wszelki wypadek uczestnicy przelotu zabierają z sobą śpiwory i karimaty.

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata wpisowego w wysokości 200zł, co gwarantuje zapewnienie polotom zakwaterowania i wyżywienia na trasie.

Piloci zobowiązują się do wykonania codziennych popołudniowych lotów, na terenie wskazanym przez organizatora danej części Klucza Wolności.

Wszystkie loty odbywają się wyłącznie w warunkach umożliwiających bezpieczne ich wykonanie.

Każdy z pilotów zobowiązuje się wykonywać loty z podczepionymi flagami, lub banerami, zgodnie z życzeniem organizatorów. Banery nie mogą być większe niż 2/2m

Każdy z pilotów wózków tandemowych zobowiązuje się do codziennego i nieodpłatnego przewiezienia 3 osób wyznaczonych przez organizatorów. Pozostałe loty mogą być odpłatne.

Każda z osób zarejestrowanych w przelocie zobowiązuje się do pełnego uczestnictwa w trakcie całej imprezy – od 27 VI do 5 VII. Wlot na Ukrainę możliwy będzie jedynie w sytuacji gwarancji bezpieczeństwa i nie jest obowiązkowy.

Niestosowanie się do regulaminu przelotu może również skutkować wykluczeniem pilota z uczestnictwa w przelocie. Decyzję o wykluczeniu może podjąć Komisarz Przelotu.

Piloci lecący w Kluczu Wolności zobowiązują się do podczepienia pod skrzydło flagi Ukrainy oraz swojego kraju /Polska/

LISTA PILOTÓW /na obecną chwilę/

 • Daniel Walkowiak PPGG
 • Janusz Adamczak  PPGG
 • Bogdan Kaczmarek  PPGG
 • Przemysław Ciecka  PPGG
 • Roman Tasiemski  PPGG
 • Andrzej Hadyński  PPGG
 • Tomasz Krotecki  PPGG
 • Mirosław Michaniacki  PPGG
 • Donat Zawidzki  PPGG
 • Tomasz Chudziński  PPGG
 • Krztsztof Kolwicz  PPGG
 • Leszek Poznań  PPGG
 • Krzysztof Szczygieł  PPG
 • Krzysztof Szewczyk  PPG
 • Norbert Nowicki  PPG
 • Michał Gąsior  PPG

Cudowne Wyprawy ! Kilka z ciekawszych naszych wypraw....