Nieznajomość rzeczywistych powodów naszego myślenia, naszych emocji, czy też naszych zachowań, zwłaszcza tych, które nie są lubiane i akceptowane, zarówno przez nas samych, jak i przez innych, prowadzi do powstawania szeregu niewygodnych i bolesnych zjawisk, zwanych często i nie zawsze słusznie „chorobami”.

Doświadczanie wewnętrznego cierpienia, złości, niechęci, frustracji czy bólu, wielokrotnie nie jest żadną chorobą, a jedynie niezrozumieniem mechanizmów naszych działań i zachowań.

Pracownia Samopoznania jest miejscem świadomego spotkanie ze sobą, umożliwiającym gruntowne i dogłębne poznanie samego siebie oraz poznanie mechanizmów naszych zachowań.

W ramach tego spotkania możesz doświadczyć:

  • prawdziwej konfrontacji z własnym myśleniem o sobie, z własnymi wyobrażeniami, z własnymi ograniczeniami, lękami i obawami.
  • rozpoznania i zrozumienia własnych przekonań, własnych zasad postępowania, własnych zachowań, a zwłaszcza wszelkich blokad, które sprawiają, że nie żyjesz tak, jak byś tego chciał.
  • rzetelnej weryfikacji tego, co o sobie myślisz, weryfikacji tego, co wchłonąłeś w dzieciństwie na swój temat, oraz na temat otaczającego Cię świata, weryfikacji tego, w co uwierzyłeś, i co automatycznie uznałeś za prawdziwe, autentyczne i jedynie słuszne,
  • zrozumienia przyczyn własnego bólu i uświadomienia sobie szeregu ograniczeń, które uniemożliwiają Ci życie w zgodzie z samym sobą.

Tylko Ty sam możesz zadecydować, jak rzetelnie zechcesz poznać i zrozumieć siebie, oraz z jakimi swoimi przekonaniami zechcesz się zmierzyć.

Możliwe, iż uważasz, że Twoje problemy biorą się z tego, że jesteś „nadwrażliwy”, „słaby psychicznie”, „nie taki jak powinieneś być”, lub z innych powodów „niewłaściwy”. Otóż chcę Ci powiedzieć, że jesteś całkowicie właściwy, a większość tych „niewygodnych” zjawisk, jakich doświadczasz, bierze się najczęściej z niezrozumienia ich źródeł. Przyczyną wewnętrznego bólu i cierpienia nie jest Twoja „nadmierna” wrażliwość. Prawdopodobnie jest zupełnie odwrotnie. 

Wiele osób cierpi tłumiąc swoją wrażliwość, zamykając się na samych siebie, na innych, oraz na otaczający ich świat. Stają się przez to „źli”, agresywni, niechętni sobie i innym, jeszcze bardziej ukrywając w sobie te uczucia. By „mieć spokój” duszą w sobie większość tych „niewygodnych” emocji, zapychając je intensywnym trybem życia, pracą, „pasją”, natłokiem zajęć, przeróżnymi używkami, telewizją czy innymi ludźmi którymi się otaczają. 
Na zewnątrz udając, że „wszystko jest w porządku”, w środku posłusznie i przewlekle, blokują możliwości poznania i zrozumienia tego, kim są. Cierpią nie rozumiejąc samych siebie, nie rozumiejąc własnego bólu, i nie rozumiejąc tego skąd się on bierze. A jest on z reguły naturalną konsekwencją tego, co o sobie myślimy, konsekwencją tego, w co uwierzyliśmy na swój temat, co uznajemy za prawdziwe, a co za nieprawdziwe, za dobre i złe, i co dalej bezwiednie i nieświadomie materializujemy w naszym życiu. 

Już „zwykła” analiza hierarchii swoich wartości, o ile jest przeprowadzona szczegółowo i świadomie, może wystarczająco mocno ukazać, iż niejednokrotnie to my sami wyrządzamy sobie krzywdę. Sobie lub innym. Żyjemy w oparciu o przeróżne systemy przekonań i wartości, o których nigdy nie decydowaliśmy, nad którymi się nigdy nie zastanawialiśmy. Nie mówiąc o tym, ze często w ogóle nie jesteśmy ich świadomi! Jednocześnie uważamy, że nie mamy wpływu na nasze życie, ani na to jak się czujemy. 

Jeśli tu dojdziesz, dalej jest już tylko krok do uznania, że to Ty sam możesz je zmienić. I konsekwencja utrzymania tej decyzji.

A to wcale nie musi to być ani niezmiernie długotrwałe, ani strasznie trudne.


Cudowne Wyprawy ! Kilka z ciekawszych naszych wypraw....